REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ
organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu
we Wrocławiu

 

Preambuła – Ideą Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania logistyką oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności z obszaru logistyki i transportu, a także kontynuowanie kształcenia na kierunkach studiów z obszaru branży TSL. Zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji w tym obszarze, pozwoli na znalezienie w przyszłości dobrze płatnej i satysfakcjonującej, a zarazem rozwijającej pracy.

 

Istotnym elementem jest ocena praktyczna programów nauczania przedmiotów logistycznych, spedycyjnych oraz w zawodzie technika eksploatacji portów i terminali w szkołach ponadpodstawowych – m.in. technikach i szkołach branżowych I i II stopnia. Organizacja Olimpiady pozwala na ocenę przyswajania przez uczniów wiedzy oraz umiejętności logicznego myślenia.

 

Branża TSL obejmująca trzy sektory: transport, spedycję oraz logistykę jest jednym z najważniejszych elementów gospodarki kraju. Logistyka obecna jest w każdej dziedzinie życia. Aktualnie branża TSL bardzo dynamicznie się rozwija i poszukuje wykwalifikowanej kadry. Olimpiada Logistyczna jest doskonałym sposobem na zachęcenie młodzieży do dalszego rozwoju w tej dziedzinie.

 

Kontynuując ponad dwudziestoletnie doświadczenie w kształceniu menedżerów zarządzania procesami logistycznymi oraz jedenastoletnie doświadczenie w organizowaniu ogólnopolskich olimpiad, w oparciu o aktualny potencjał naukowo – dydaktyczny w dziedzinie logistyki wsparty kadrą uznanych w kraju i zagranicą wybitnych specjalistów, w tym The Chartered Institute of Logistics and Transport, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu organizuje Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną.

 

Podstawa prawna – Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1915, z 2022 r. poz. 583); Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (tj. z dnia 25 maja 2020 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 1036) zwane dalej Rozporządzeniem.

 

Finansowanie – Źródłami finansowania olimpiady są dotacje MEiN oraz środki własne Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

 

Celem Olimpiady jest podniesienie poziomu kształcenia zawodowego, odkrywanie oraz rozwijanie uzdolnień i pasji uczniów w obszarze branży TSL, pobudzanie ich twórczego myślenia, wspomaganie zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu, a także lepsze przygotowanie uczniów do nauki w szkołach wyższego stopnia (kształcących na kierunkach Logistyka i/lub Transport) lub do wykonywania zawodu.

 

Szczegółowe cele Olimpiady sprowadzają się do:

  1. zainteresowania młodzieży uczącej się w zawodach branży TSL zagadnieniami opisanymi w podstawie programowej oraz wykraczającymi poza podstawę kształcenia dla tych kierunków;
  2. wskazania kierunków ewaluacji programów nauczania w zawodach: technik logistyk, technik spedytor oraz technik eksploatacji portów i terminali na drodze oceny zrozumienia i przyswojenia przez uczniów biorących udział w Olimpiadzie poszczególnych treści i grup zagadnień, realizowanych w ramach procesu kształcenia;
  3. zwrócenia uwagi na interdyscyplinarny charakter kształcenia w zawodach: technik logistyk, technik spedytor oraz technik eksploatacji portów i terminali, a także konieczność ciągłego aktualizowania wiedzy, co podyktowane jest postępem technologicznym mającym kluczowe znaczenie dla sektora logistyki i transportu (automatyzacja, technologie, informatyzacja, procesy optymalizacyjne);
  4. doskonalenia form i metod twórczej pracy nauczycieli z młodzieżą;
  5. umożliwienia najlepszym kandydatom podjęcia studiów pierwszego stopnia w uczelniach realizujących kształcenie na kierunkach Logistyka i Transport;
  6. kształtowania kompetencji społecznych, a szczególnie postaw współdziałania oraz uczciwej rywalizacji wśród młodzieży szkolnej;
  7. podniesienia rangi kształcenia w zawodach: technik logistyk, technik spedytor oraz technik eksploatacji portów i terminali w systemie edukacji;
  8. podniesienia aktywności nauczycieli w obszarze współtworzenia społeczności działającej na rzecz Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, a także tworzenie warunków do współpracy między szkolnictwem ponadpodstawowym, a szkolnictwem wyższym, reprezentowanym przez MWSLiT we Wrocławiu;
  9. zwiększenie zainteresowania uczniów szkół ponadpodstawowych udziałem w Olimpiadzie przedmiotowej jako formie sprawdzenia się oraz podnoszenia wiedzy i rozwijania umiejętności w zakresie szeroko rozumianej logistyki.

 

Długoterminowy cel edukacyjny Olimpiady sprowadza się do podniesienia rangi kształcenia w obszarze logistyki i transportu, a także uświadomienia młodzieży szkolnej, że są to obszary niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej, w których po uzyskaniu wyższego wykształcenia w obszarze branży TSL, można znaleźć dobrze płatne i satysfakcjonujące zatrudnienie. Olimpiada ma ponadto uświadomić jej uczestnikom, iż branża TSL podlega nieustannym zmianom, wynikającym z rozwoju nauki i technologii, które skutkują koniecznością podążania za zmieniającym się otoczeniem.

 

Rozdział I - Olimpiada i jej Organizator

 

  1. prawa i obowiazki
    1. organizatorem olimpiady
    2. patronat merytoryczny
      1. The Chartered
      2. Stowarzyszenie Inżynierów
      3. Polska Unia Transportu
    3. Olimpiada odbywa
    4. Zasady Olimpiady
    5. Zadaniem Organizatora
      1. przygotowanie zadań
      2. realizacja Olimpiady
    6. Olimpiada odbywa
    7. Zasady Olimpiady
      1. przygotowanie zadań
      2. realizacja Olimpiady
  2. li element
  3. li element
    1. sub li element
    2. sub li element
    3. sub li element
Warto wiedzieć
Rekomendują nas
Studia Dualne

Studia dualne mają na celu zapewnienie studentom możliwości zarówno studiowania, jak i zdobywania doświadczenia w praktyce. Program studiów dualnych zakłada, że student odbywa praktykę lub staż przez dwa dni w tygodniu, a za swoją pracę otrzyma wynagrodzenie, nie niższe niż wysokość czesnego. Podjęcie pracy zawodowej zgodnej z wybraną specjalnością jest możliwe już na II roku studiów. W trybie dualnym można studiować logistykę (studia licencjackie i studia inżynierskie) oraz transport (studia licencjackie).

 

Misją MWSLiT we Wrocławiu  jest kształcenie wysoko ocenionych przez przedsiębiorców specjalistów z logistyki (studia licencjackie, studia inżynierskie, studia magisterskie – 3 semestry), transportu (studia licencjackie), budownictwa (studia inżynierskie) i dziedzin pokrewnych, z uwzględnieniem najnowszych trendów rynkowych, z zachowaniem wysokich norm jakościowych oraz międzynarodowych standardów kształcenia.

Aktualności

Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu

ul. Sołtysowicka 19B,   51-168 Wrocław
 tel: (71) 324-68-42   email: uczelnia@msl.com.pl



RODO  

facebook     youtube     skype     skype