Systemy automatycznej identyfikacji są już standardem w wielu przedsiębiorstwach w Polsce i na świecie.  Dostarczają rzetelnych informacji o produktach oraz pozwalają  je śledzić zarówno w czasie przeszłym jak i rzeczywistym.  By zapoznać studentów z tymi technologiami,  MWSLiT we Wrocławiu utworzyła Laboratorium Systemów Automatycznej Identyfikacji.

 

Laboratorium wyposażone zostało w dwie główne technologie – system bazujący na kodach kreskowych oraz system RFID bazujący na falach radiowych.

Studenci mają do dyspozycji czytniki kodów kreskowych oraz drukarki  etykietowe.

 

Uczelnia dysponuje oprogramowaniem pozwalającym na tworzenie własnych kodów kreskowych i matrycowych (QR) oraz całych etykiet logistycznych.

 

Na wyposażeniu pracowni znajdują się również drukarki i kodery RFID, kolektor danych oraz bramka RFID,  wyposażona w najnowsze anteny UHF firmy KATHREIN ARU3500 – światowej klasy producenta rozwiązań z zakresu technologii komunikacyjnej. Dzięki takiemu wyposażeniu oraz oprogramowaniu Kathrein można nie tylko odczytywać dane z tagów, ale również je zapisywać z poziomu pracy bramki.

 

Dodatkowo zainstalowano oprogramowanie ERP, które umożliwia przeprowadzanie operacji magazynowych. Studenci mogą obserwować zmiany w systemie po fizycznym przemieszczeniu towaru oraz wykonywać transakcje magazynowe w ramach case - study.

 

Zakupiona została również profesjonalna drukarka do etykiet SATO CL4NX PLUS RFID UHF. Umożliwia ona dwa sposoby zadruku etykiet – termiczny oraz termotransferowy, a także kodowanie i odczyt tagów RFID umieszczonych na etykietach. Została ona wyposażona w nowoczesne funkcje związane z parametryzacją druku, w tym auto-diagnostykę, a także komunikację Wi-Fi.

 

W laboratorium znajduje się również przenośnik rolkowy grawitacyjny, który wykorzystywany jest podczas prowadzenia ćwiczeń z przedmiotów logistycznych. Przenośniki rolkowe i taśmowe to często spotykane elementy infrastruktury magazynowej, zwłaszcza w przypadku firm obsługujących tzw. drobnicę.

 

Dzięki takiemu wyposażeniu,  wykładowca prowadzący zajęcia w laboratorium, może w pełni zasymulować przepływ towarów pomiędzy punktami kontrolnymi RFID oraz wymiernie porównać działanie RFID i kodów kreskowych.

 

 

 

 

Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu

ul. Sołtysowicka 19B,   51-168 Wrocław
 tel: (71) 324-68-42   email: uczelnia@msl.com.plRODO  

facebook     youtube     skype     skype